Results summary

Lorne Adventure Festival, VIC, 8th December 2013 - Results Summary

Individual

male Under 18

Cat
Plc
Name Bib Time Ocean
Swim
Ocean
Paddle
Trail
Run
MTB Beach Run
1 Jack Slykhuis 52 4:46:14 0:31:48 1:08:39 1:33:02 1:25:57 0:06:48
2 Daniel Cherubino 51 5:27:31 0:36:18 1:21:34 1:48:00 1:31:04 0:10:35

male Prime (18-39)

Cat
Plc
Name Bib Time Ocean
Swim
Ocean
Paddle
Trail
Run
MTB Beach Run
1 Braden Currie 1 3:39:35 0:29:17 0:59:17 1:05:51 0:59:15 0:05:55
2 jarad kohlar 2 3:46:11 0:36:31 0:59:08 1:07:16 0:58:05 0:05:11
3 Alex Houghton 28 4:00:04 0:33:09 1:03:55 1:13:14 1:04:22 0:05:24

female Prime (18-39)

Cat
Plc
Name Bib Time Ocean
Swim
Ocean
Paddle
Trail
Run
MTB Beach Run
1 Peri Gray 102 4:44:21 0:35:08 1:10:52 1:33:55 1:17:47 0:06:39
2 Bernadette Dornom 103 4:50:29 0:36:23 1:17:24 1:28:20 1:20:53 0:07:29
3 Elizabeth Dornom 104 5:01:31 0:40:10 1:19:25 1:29:07 1:26:00 0:06:49

male Veteran (40-49)

Cat
Plc
Name Bib Time Ocean
Swim
Ocean
Paddle
Trail
Run
MTB Beach Run
1 Paul Patrick 75 3:54:19 0:32:16 0:59:57 1:10:58 1:05:51 0:05:17
2 Paul McKenzie 72 4:01:38 0:30:36 1:03:19 1:22:25 1:00:03 0:05:15
3 Adam TOJ Conquest 55 4:15:46 0:33:23 1:08:24 1:18:40 1:09:06 0:06:13

female Veteran (40-49)

Cat
Plc
Name Bib Time Ocean
Swim
Ocean
Paddle
Trail
Run
MTB Beach Run
1 Janine Donaldson 112 5:22:01 0:36:13 1:30:55 1:39:33 1:26:59 0:08:21
2 Lindy Kronen 114 5:24:34 0:41:18 1:20:24 1:36:55 1:38:10 0:07:47
3 Chloe Hardman 113 5:33:10 0:42:46 1:22:51 1:42:10 1:38:03 0:07:20

male Vintage (50-59)

Cat
Plc
Name Bib Time Ocean
Swim
Ocean
Paddle
Trail
Run
MTB Beach Run
1 Chris Dimos 86 4:52:18 0:37:00 1:17:43 1:32:23 1:17:42 0:07:30
2 Richard Wright 97 5:06:45 0:35:42 1:12:27 1:43:03 1:27:31 0:08:02
3 Rowan Neerhut 93 5:20:20 0:39:07 1:20:15 1:45:23 1:27:21 0:08:14

Pairs

Pairs

Cat
Plc
Name Bib Time Ocean
Swim
Ocean
Paddle
Trail
Run
MTB Beach Run
1 David Strahan & Morris David 213 4:46:02 0:30:09 0:58:26 1:29:55 1:40:24 0:07:08
2 Gary Simondson & Owen Sullivan 217 5:03:41 0:37:09 1:14:36 1:40:13 1:23:49 0:07:54
3 Michael Borschmann & Glenn Guest 203 5:04:37 0:34:38 1:21:48 1:33:26 1:25:44 0:09:01

Teams

Prime team of 2

Cat
Plc
Name Bib Time Ocean
Swim
Ocean
Paddle
Trail
Run
MTB Beach Run
1 TTT 144 4:02:56 0:26:42 0:56:11 1:15:51 1:17:18 0:06:54
2 Bancoora A 124 4:22:58 0:28:59 0:58:05 1:41:44 1:07:27 0:06:43
3 AL and Dave 122 4:26:14 0:38:10 1:02:56 1:21:12 1:16:41 0:07:15

Team of 3 or 4 - Female

Cat
Plc
Name Bib Time Ocean
Swim
Ocean
Paddle
Trail
Run
MTB Beach Run
1 The Antiques 151 4:30:36 0:35:52 1:01:13 1:26:18 1:18:56 0:08:17
2 Girls Just Wanna Have Fun 147 4:59:01 0:33:27 1:10:08 1:36:34 1:30:28 0:08:24
3 Drift 146 5:00:51 0:45:22 1:22:27 1:27:28 1:17:22 0:08:12

Team of 3 or 4 - Male

Cat
Plc
Name Bib Time Ocean
Swim
Ocean
Paddle
Trail
Run
MTB Beach Run
1 Team Ranga v2 192 3:47:13 0:33:20 0:58:37 1:11:25 0:57:45 0:06:06
2 Team SliC 193 3:48:51 0:28:22 0:58:47 1:06:24 1:09:15 0:06:03
3 Soul Riders 188 3:56:44 0:33:43 0:58:28 1:22:17 0:55:39 0:06:37

Team of 3 or 4 - Mixed

Cat
Plc
Name Bib Time Ocean
Swim
Ocean
Paddle
Trail
Run
MTB Beach Run
1 Dream Team 261 4:02:44 0:32:50 1:01:42 1:23:32 0:58:42 0:05:58
2 Killer Python's 266 4:11:57 0:34:53 0:54:18 1:20:04 1:15:22 0:07:20
3 Team Klim 281 4:19:40 0:28:22 1:10:44 1:31:05 1:02:57 0:06:32

Team of 4 - Veteran

Cat
Plc
Name Bib Time Ocean
Swim
Ocean
Paddle
Trail
Run
MTB Beach Run
1 TEAM SOVEREIGN HILL 324 3:44:23 0:30:37 0:57:50 1:10:19 0:59:06 0:06:31
2 Green Gorillas 311 4:01:15 0:33:08 0:58:29 1:18:10 1:04:26 0:07:02
3 Inspire 312 4:11:09 0:34:32 1:01:31 1:14:36 1:13:41 0:06:49

Teams - Junior

Cat
Plc
Name Bib Time Ocean
Swim
Ocean
Paddle
Trail
Run
MTB Beach Run
1 The Recruits 338 4:12:31 0:29:47 1:01:55 1:14:12 1:18:42 0:07:55
2 C game 331 4:18:39 0:33:23 1:05:03 1:21:37 1:11:51 0:06:45
3 Thunderbirds 339 4:57:15 0:29:09 1:29:30 1:32:03 1:16:13 0:10:20

Veteran team of 2

Cat
Plc
Name Bib Time Ocean
Swim
Ocean
Paddle
Trail
Run
MTB Beach Run
1 Only Half 347 4:10:28 0:31:46 1:00:29 1:22:00 1:09:58 0:06:15
2 Huenant 344 4:28:52 0:34:20 1:03:41 1:31:10 1:11:17 0:08:24
3 Anton & Mark 341 4:40:29 0:38:05 1:13:19 1:18:55 1:23:31 0:06:39

Leg 1: 1.9km Funky Trunks Ocean Swim - 1.9km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Sophie Thomas 0:29:47
2 Ashleigh Rich 0:31:41
3 Lisa Anderson 0:31:51
4 Sadie Carr 0:32:50
5 Georgina Lynch 0:33:27

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Tristan Read 0:26:42
2 Jack Hansen 0:27:08
3 Brendan Sexton 0:27:43
4 Tim Boness 0:28:11
5 Luke Gavin 0:28:13

pairs - mixed

Gen
Plc
Name Leg time
1 Sophie Mebalds & James Wallis 0:47:17
2 Philippa Birch & Paul Gruber 0:52:07
3 Mark Urquhart & Kayleen Urquhart 0:52:31

Leg 2: 13km Fitness Paddlers Australia Ocean Paddle - 13km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Wendy Reyntjes 1:01:13
2 Bec Hickson 1:06:17
3 Lisa Wadling 1:07:27
4 Alison Fisk 1:10:08
5 Peri Gray 1:10:52

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Tim Altman 0:54:18
2 Tom Penney 0:56:11
3 Bryan Thomas 0:57:50
4 Joel Armitage 0:58:05
5 Glenn Singleton 0:58:28

pairs - female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Sarah Cooper & Claire Stevens 2:09:59

pairs - male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Heath Sutherland & Steve Parker 0:58:06
2 David Strahan & Morris David 0:58:26
3 Ian Rice & David Lowrey 1:13:25
4 Gary Simondson & Owen Sullivan 1:14:36
5 Michael Borschmann & Glenn Guest 1:21:48

pairs - mixed

Gen
Plc
Name Leg time
1 Sophie Mebalds & James Wallis 1:05:54
2 Mark Urquhart & Kayleen Urquhart 1:27:16
3 Philippa Birch & Paul Gruber 1:28:26

Leg 3: 14km Otway Fly Coast and Trail Run - 14km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Renee Lane 1:18:26
2 Samantha Meagher 1:20:31
3 Michelle Hemley 1:23:32
4 Rochelle Godfrey 1:24:39
5 Anna Davis 1:24:52

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Braden Currie 1:05:51
2 Steven Wishart 1:06:24
3 jarad kohlar 1:07:16
4 Brett Colemane 1:08:01
5 Ben Fahy 1:08:35

pairs - mixed

Gen
Plc
Name Leg time
1 Sophie Mebalds & James Wallis 1:36:54
2 Philippa Birch & Paul Gruber 1:49:46
3 Mark Urquhart & Kayleen Urquhart 1:58:43

Leg 4: 18km Endura Mountain Bike - 18km

Gen
Plc
Name Leg time
1 Colin Brown 1:14:54

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Renata Bucher 1:05:48
2 Kym Child 1:16:12
3 Su Pretto 1:17:22
4 Peri Gray 1:17:47
5 Belinda Hadden 1:18:06

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Gary Freudigmann 0:55:39
2 Karsten Fosterling 0:55:40
3 Kurt Warn 0:57:45
4 Michael Atkins 0:58:01
5 jarad kohlar 0:58:05

pairs - mixed

Gen
Plc
Name Leg time
1 Philippa Birch & Paul Gruber 1:25:29
2 Mark Urquhart & Kayleen Urquhart 1:55:54
3 Sophie Mebalds & James Wallis 1:59:08

Leg 5: 1.2km Pure Blonde Beach Run - 1.2km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Renata Bucher 0:06:25
2 Peri Gray 0:06:39
3 Elizabeth Dornom 0:06:49
4 Perfect Pilates Team 4 0:07:09
5 Chloe Hardman 0:07:20

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Ian Franzke 0:04:59
2 jarad kohlar 0:05:11
3 Paul McKenzie 0:05:15
4 Tim Boote 0:05:16
5 Paul Patrick 0:05:17

mixed

Gen
Plc
Name Leg time
1 Dream Team 0:05:58
2 The TBA's 0:06:29
3 Team Klim 0:06:32
4 Trigger Rocks Speedos 0:06:34
5 Inspire 0:06:49