Results summary

"The sea was angry that day my friends. Like an old man trying to return soup at a deli" - George Costanza, Seinfeld.

Special note on paddle times
Paddle times listed in the results reflect the automated times recorded at the respective timing points at the end of the swim and the start of the run (including both transitions). They make NO attempt to try to rectify obvious injustices and inconsistencies that occurred as a result of the different distances paddled by paddlers.

Obviously we try to achieve a fair and equitable outcome in every race we run. However the combination of the northern turning buoy drifting southwards (meaning that the first paddlers paddled the furthest) before being washed in to shore, then being replaced for a period by a water safety craft, before that craft in turn was called on to help struggling paddlers, and finally having all remaining paddlers called directly in meant that virtually no two paddlers paddled exactly the same course. In short, we did our best to keep the course going and as even as possible, but eventually, the safety of our competitors was the bigger concern.

We have elected NOT to nullify the paddle completely however, firstly because we consider it an important part of the sport of adventure racing, and secondly because it would have created even greater injustices in some of the results - notably in the open individual men where the victor - leading at the time - paddled marginally further than his peers yet still managed to win. We will review course marking contingencies for wild weather but stand by our decisions to put competitor safety first and leave the results as they are.

The only exception to this is where we have applied a penalty (included in the paddle time) for competitors who ran the final beach or who otherwise would have received an unfair advantage affecting prize money. We've tried to be fair to all and have done the best we can. As such, no further correspondence will be entered into.

Anaconda Adventure Race, Lorne Surfcoast, VIC, 4th December 2011 - Results Summary

Individual

Open (18-39) female

Cat
Plc
Name Bib Time Ocean Swim Ocean Paddle Trail Run MTB Beach Run
1 Myriam Guillot 103 4:42:12 0:40:39 1:27:51 1:20:29 1:06:55 0:06:18
2 Peri Gray 101 4:54:04 0:37:29 1:28:08 1:26:51 1:15:21 0:06:15
3 Naantali Marshall 102 4:54:12 0:29:35 1:27:42 1:34:04 1:16:34 0:06:17

Veteran (40-49) female

Cat
Plc
Name Bib Time Ocean Swim Ocean Paddle Trail Run MTB Beach Run
1 Chloe Hardman 123 5:42:02 0:42:07 1:39:34 1:42:31 1:29:56 0:07:54
2 Kelli Van de Water 129 6:25:19 0:34:18 1:36:29 1:47:37 2:16:47 0:10:08

Junior (Under 18) male

Cat
Plc
Name Bib Time Ocean Swim Ocean Paddle Trail Run MTB Beach Run
1 Jack Slykhuis 245 5:17:39 0:34:45 1:31:32 1:40:16 1:23:40 0:07:26
2 Matthew Mullins 243 6:22:36 0:37:53 1:32:27 2:04:59 1:57:30 0:09:47

Open (18-39) male

Cat
Plc
Name Bib Time Ocean Swim Ocean Paddle Trail Run MTB Beach Run
1 Richard Ussher 1 3:52:52 0:31:42 1:13:17 1:08:48 0:53:41 0:05:24
2 Braden Currie 3 3:55:17 0:32:58 1:17:12 1:03:37 0:55:52 0:05:38
3 Sean O'Neill 4 3:57:15 0:30:01 1:17:27 1:07:12 0:57:06 0:05:29

Veteran (40-49) male

Cat
Plc
Name Bib Time Ocean Swim Ocean Paddle Trail Run MTB Beach Run
1 Reece Stephens 12 4:25:41 0:36:50 1:25:12 1:15:48 1:01:59 0:05:52
2 Adrian Petrie 191 4:33:44 0:31:17 1:14:25 1:28:19 1:13:03 0:06:40
3 Paul Patrick 17 4:37:18 0:35:24 1:25:40 1:18:22 1:11:57 0:05:55

Vintage (50+) male

Cat
Plc
Name Bib Time Ocean Swim Ocean Paddle Trail Run MTB Beach Run
1 Dennis Boyle 234 5:00:04 0:39:07 1:32:03 1:20:43 1:21:49 0:06:22
2 ANDREW PAUL 240 5:17:55 0:38:12 1:31:48 1:38:08 1:20:43 0:09:04
3 Rowan Neerhut 239 5:28:20 0:42:13 1:27:30 1:45:42 1:24:37 0:08:18

Pairs

Pairs

Cat
Plc
Name Bib Time Ocean Swim Ocean Paddle Trail Run MTB Beach Run
1 Rohan Creed & Travis Greening 213 4:47:54 0:36:00 1:31:11 1:23:35 1:09:35 0:07:33
2 Michael Borschmann & Glenn Guest 215 5:04:22 0:34:02 1:34:48 1:29:40 1:17:56 0:07:56
3 Linda Wylie & Nichol Wylie 206 5:08:13 0:41:01 1:26:44 1:33:33 1:20:11 0:06:44

Teams

Open team of 2

Cat
Plc
Name Bib Time Ocean Swim Ocean Paddle Trail Run MTB Beach Run
1 Big booming brads team 527 4:17:11 0:31:29 1:15:25 1:11:11 1:12:28 0:06:38
2 Bowden Corp 528 4:39:23 0:34:36 1:23:47 1:26:02 1:07:12 0:07:46
3 Sphincterpants 535 4:42:03 0:34:53 1:30:40 1:15:44 1:14:07 0:06:39

Veteran team of 2

Cat
Plc
Name Bib Time Ocean Swim Ocean Paddle Trail Run MTB Beach Run
1 Equinox 541 4:24:49 0:38:35 1:25:41 1:19:39 0:54:55 0:05:59
2 Ranga v 2 546 4:30:19 0:35:45 1:08:53 1:21:04 1:17:07 0:07:30
3 Huenant 246 4:43:15 0:35:37 1:22:21 1:29:09 1:09:49 0:06:19

Female team

Cat
Plc
Name Bib Time Ocean Swim Ocean Paddle Trail Run MTB Beach Run
1 Anaconda Angels 364 5:15:08 0:35:10 1:31:35 1:34:05 1:26:25 0:07:53
2 MMCC Snappy Lassies 374 5:34:10 0:41:38 1:33:53 1:35:34 1:35:31 0:07:34
3 Mad Mums 373 5:59:19 0:41:48 2:06:37 1:39:04 1:23:34 0:08:16

Junior team

Cat
Plc
Name Bib Time Ocean Swim Ocean Paddle Trail Run MTB Beach Run
1 Undecided 570 4:32:49 0:43:20 1:23:02 1:17:25 1:02:12 0:06:50
2 WhyGoWells 571 4:40:56 0:35:11 1:28:44 1:23:51 1:07:03 0:06:07
3 SPRA BOYS 567 4:51:53 0:39:41 1:22:58 1:33:45 1:09:20 0:06:09

Male team

Cat
Plc
Name Bib Time Ocean Swim Ocean Paddle Trail Run MTB Beach Run
1 TEAM TMSM 342 3:49:39 0:28:04 1:12:47 1:07:41 0:55:35 0:05:32
2 Unlimited Fitness 358 4:01:25 0:29:39 1:16:38 1:09:11 1:00:27 0:05:30
3 TBA - Andrew Stamp 145 4:02:01 0:35:06 1:11:14 1:09:45 0:59:25 0:06:31

Mixed team

Cat
Plc
Name Bib Time Ocean Swim Ocean Paddle Trail Run MTB Beach Run
1 TBA - Tim Altman 585 3:59:30 0:28:24 1:10:33 1:19:53 0:54:13 0:06:27
2 MLMC 431 4:01:54 0:36:20 1:11:33 1:10:12 0:57:16 0:06:33
3 The Runners Not Lost (this time) 473 4:14:53 0:30:21 1:11:22 1:22:36 1:04:08 0:06:26

Veteran team

Cat
Plc
Name Bib Time Ocean Swim Ocean Paddle Trail Run MTB Beach Run
1 Sovereign Hill 516 4:08:27 0:31:14 1:13:57 1:13:58 1:02:29 0:06:49
2 GFG team ANZ 499 4:37:37 0:28:53 1:31:50 1:26:15 1:04:11 0:06:28
3 Another midlife folly 491 4:43:24 0:40:55 1:27:09 1:21:44 1:06:53 0:06:43

Leg 1: Ocean Swim - 1.9km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Naantali Marshall 0:29:35
2 Madeleine Smith 0:30:21
3 Zoe Whitfield 0:31:57
4 Laura Thurtell 0:31:59
5 Kelli Van de Water 0:34:18

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Scott Prosser 0:27:32
2 Haydn Tierney 0:27:53
3 Sam Hume 0:28:04
4 Brian Lim 0:28:05
5 Tristan Read 0:28:13

pairs - mixed

Gen
Plc
Name Leg time
1 Linda Wylie & Nichol Wylie 0:41:01

Leg 2: Ocean Paddle - 13.9km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Cassie Moss 1:23:02
2 Sonia Grundy 1:25:39
3 Naantali Marshall 1:27:42
4 Myriam Guillot 1:27:51
5 Peri Gray 1:28:08

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Mark Rantall 1:03:43
2 Garth Spencer 1:04:57
3 Ian Kennerley 1:08:53
4 Adriel Young 1:10:08
5 Tim Altman 1:10:33

pairs - female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Jackie Scally & Rachel Rodger 1:48:42

pairs - male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Chris Davidson & Ben Patrick 1:17:12
2 Brett Infanti & Rhys Collins 1:20:58
3 Andrew Connolly & Paul Connolly 1:24:52
4 Mark Cuthell & Matt Bowker 1:26:31
5 David Burke & Neil Taylor 1:30:05

pairs - mixed

Gen
Plc
Name Leg time
1 Linda Wylie & Nichol Wylie 1:26:44

Leg 3: Trail Run - 15.2km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Katherine Ewels 1:19:53
2 Myriam Guillot 1:20:29
3 Harriet Smith 1:22:36
4 Jacqui Watts 1:24:48
5 Peri Gray 1:26:51

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Braden Currie 1:03:37
2 Brett Coleman 1:06:41
3 Ben Fahy 1:06:55
4 Sean O'Neill 1:07:12
5 Campbell Maffett 1:07:41

pairs - mixed

Gen
Plc
Name Leg time
1 Linda Wylie & Nichol Wylie 1:33:33

Leg 4: Mountain Bike - 18.5km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Myriam Guillot 1:06:55
2 Melanie Louise Pellas 1:10:51
3 Jacqui Watts 1:13:35
4 Peri Gray 1:15:21
5 Naantali Marshall 1:16:34

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Grant Lebbink 0:53:34
2 Richard Ussher 0:53:41
3 Alex Denham 0:54:13
4 Brad Fisher 0:54:55
5 Luke Haines 0:55:35

pairs - mixed

Gen
Plc
Name Leg time
1 Linda Wylie & Nichol Wylie 1:20:11

Leg 5: Team Beach Run - 1.5km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Jacqui Watts 0:06:05
2 Peri Gray 0:06:15
3 Naantali Marshall 0:06:17
4 Myriam Guillot 0:06:18
5 Heidi Littleford 0:07:15

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 James Pretto 0:05:18
2 Alexander Polizzi 0:05:19
3 Richard Ussher 0:05:24
4 Rhys Bowen 0:05:25
5 Sean O'Neill 0:05:29

mixed

Gen
Plc
Name Leg time
1 Team Rantall 0:06:19
2 The Runners Not Lost (this time) 0:06:26
3 Forster Force 0:06:26
4 TBA - Tim Altman 0:06:27
5 Hogs 0:06:29