Results summary

Anaconda Adventure Race, Lorne Surfcoast, VIC - Results Summary

Individual

Open (18-39) female

Cat
Plc
Name Bib Time Swim Paddle Run MTB Beach Run
1 Deanna Blegg 165 4:46:37 0:31:40 1:27:40 1:22:06 1:19:15 0:05:56
2 Peri Gray 185 5:06:27 0:32:48 1:28:27 1:30:38 1:28:15 0:06:19
3 Kim Beckinsale 166 5:13:24 0:37:05 1:35:23 1:27:15 1:26:54 0:06:47

Veteran (40-49) female

Cat
Plc
Name Bib Time Swim Paddle Run MTB Beach Run
1 Su Pretto 193 5:57:09 0:42:33 1:36:10 1:45:56 1:45:12 0:07:18
2 Chloe Hardman 190 6:14:00 0:39:17 1:49:39 1:52:09 1:44:44 0:08:11
3 Janet Jones 191 6:39:34 0:43:01 1:54:22 2:02:05 1:52:50 0:07:16

Vintage (50+) female

Cat
Plc
Name Bib Time Swim Paddle Run MTB Beach Run
1 Jan Leverton 195 6:40:59 0:57:14 1:52:00 1:59:24 1:44:20 0:08:01
2 Het Ramp 194 8:33:00 0:47:17 2:05:35 2:53:01 2:33:09 0:13:58

Junior (Under 18) male

Cat
Plc
Name Bib Time Swim Paddle Run MTB Beach Run
1 Ned Aulsebrook 199 5:14:19 0:34:06 1:24:33 1:31:36 1:38:15 0:05:49
2 Charlie Allinson 197 5:45:33 0:33:17 1:25:56 1:40:58 1:58:28 0:06:54
3 Cassidy Redden 196 6:51:00 0:40:03 1:38:32 1:47:14 2:38:04 0:07:07

Open (18-39) male

Cat
Plc
Name Bib Time Swim Paddle Run MTB Beach Run
1 Grant Suckling 2 4:03:58 0:32:03 1:09:46 1:16:10 1:00:20 0:05:39
2 Jarad Kohlar 1 4:09:26 0:34:38 1:10:48 1:10:45 1:06:15 0:07:00
3 Guy Andrews 3 4:17:59 0:28:03 1:10:27 1:22:58 1:10:08 0:06:23

Veteran (40-49) male

Cat
Plc
Name Bib Time Swim Paddle Run MTB Beach Run
1 Ian Kennerley 133 4:31:16 0:31:44 1:12:42 1:25:31 1:15:16 0:06:03
2 Tom Crebbin 154 4:39:47 0:32:53 1:19:49 1:25:20 1:15:31 0:06:14
3 Robert Pomie 19 4:40:46 0:33:52 1:08:03 1:33:57 1:18:16 0:06:38

Vintage (50+) male

Cat
Plc
Name Bib Time Swim Paddle Run MTB Beach Run
1 Greg Mickle 50 4:38:41 0:29:18 1:12:40 1:24:48 1:25:35 0:06:20
2 John Cosgriff 159 5:14:48 0:37:26 1:34:52 1:32:52 1:23:05 0:06:33
3 Rowan Neerhut 163 5:50:51 0:38:13 1:39:33 1:48:50 1:35:54 0:08:21

Pairs

Pairs

Cat
Plc
Name Bib Time Swim Paddle Run MTB Beach Run
1 Rohan Creed & Travis Greening 211 5:03:43 0:36:46 1:32:07 1:26:36 1:21:21 0:06:53
2 Richard Vandenberg & Tim Vandenberg 204 5:32:18 0:39:09 1:31:52 1:38:37 1:35:59 0:06:41
3 Gary Simondson & Owen Sullivan 205 5:35:17 0:36:31 1:33:28 1:40:29 1:37:09 0:07:40

Teams

Open team of 2

Cat
Plc
Name Bib Time Swim Paddle Run MTB Beach Run
1 Tom & Vinni 465 4:22:07 0:35:38 1:19:12 1:12:18 1:08:53 0:06:06
2 Jonny & The Hoff 444 4:24:35 0:30:36 1:18:00 1:10:20 1:19:02 0:06:37
3 AdventureRace.com.au 440 4:48:18 0:37:37 1:20:03 1:25:52 1:19:01 0:05:45

Veteran team of 2

Cat
Plc
Name Bib Time Swim Paddle Run MTB Beach Run
1 Tandem 500 4:35:47 0:34:24 1:28:14 1:21:12 1:06:24 0:05:33
2 Huenant 496 4:50:00 0:33:18 1:19:18 1:31:53 1:18:57 0:06:34
3 Big Sac Little Sac 495 5:15:38 0:34:36 1:24:33 1:33:34 1:33:00 0:09:55

Female team

Cat
Plc
Name Bib Time Swim Paddle Run MTB Beach Run
1 Joolweni 423 4:47:11 0:32:17 1:19:58 1:34:30 1:13:12 0:07:14
2 Wilmas and Bettys 431 5:03:13 0:32:26 1:36:43 1:22:53 1:23:21 0:07:50
3 Anna's Condas 421 5:38:56 0:37:38 1:40:02 1:57:58 1:15:47 0:07:31

Junior team

Cat
Plc
Name Bib Time Swim Paddle Run MTB Beach Run
1 The BT Experiance 435 4:45:45 0:30:03 1:16:45 1:25:02 1:26:58 0:06:57
2 WyGoWell'S 439 5:15:32 0:37:32 1:39:51 1:28:49 1:22:34 0:06:46
3 The Gunners 436 5:36:01 0:36:51 1:50:43 1:37:18 1:24:51 0:06:18

Male team

Cat
Plc
Name Bib Time Swim Paddle Run MTB Beach Run
1 Geelong City Motors 315 4:02:32 0:29:21 1:10:21 1:14:30 1:02:02 0:06:18
2 Two Rabbits and a Rhino 355 4:29:26 0:30:50 1:17:30 1:25:29 1:09:47 0:05:50
3 Team Rocktape 344 4:33:53 0:28:51 1:23:21 1:17:31 1:16:47 0:07:23

Mixed team

Cat
Plc
Name Bib Time Swim Paddle Run MTB Beach Run
1 The Funky Chickens 412 4:10:46 0:33:51 1:12:14 1:11:46 1:06:43 0:06:12
2 Phoenix Rising 394 4:26:24 0:37:38 1:26:22 1:17:36 0:57:55 0:06:53
3 Finely Tuned 373 4:46:09 0:29:58 1:09:58 1:46:54 1:12:38 0:06:41

Veteran team

Cat
Plc
Name Bib Time Swim Paddle Run MTB Beach Run
1 TEAM SOVEREIGN HILL 484 4:23:38 0:30:22 1:17:24 1:17:43 1:10:36 0:07:33
2 Just Crankin 476 4:42:34 0:28:25 1:13:26 1:43:14 1:10:14 0:07:15
3 Three Marty's and a Fitzy 488 4:51:01 0:38:37 1:16:40 1:37:21 1:11:45 0:06:38

Corporate Teams

Corporate Female Team

Cat
Plc
Name Bib Time Swim Paddle Run MTB Beach Run
1 St Laurence Girls 503 6:35:31 0:44:40 1:59:20 1:52:46 1:51:09 0:07:36
2 Grindstone girls 502 7:22:11 0:48:02 2:18:22 2:02:18 2:04:35 0:08:54
3 Cotton On Girls 501 7:35:53 0:57:19 2:05:03 2:09:38 2:13:46 0:10:07

Corporate Male Team

Cat
Plc
Name Bib Time Swim Paddle Run MTB Beach Run
1 St John of God's Warriors 524 4:34:48 0:31:19 1:30:52 1:09:25 1:14:05 0:09:07
2 GFG Hunters 518 4:47:53 0:31:55 1:28:42 1:32:51 1:07:45 0:06:40
3 Team HQ High & the Doonsters 526 4:48:27 0:33:31 1:45:41 1:15:38 1:07:19 0:06:18

Corporate Mixed Team

Cat
Plc
Name Bib Time Swim Paddle Run MTB Beach Run
1 River 537 5:28:25 0:46:46 1:19:56 1:46:47 1:27:06 0:07:50
2 Credit my debit - OHM Accountants 529 5:41:06 0:40:25 1:25:00 1:47:32 1:37:20 0:10:49
3 EL&C Baillieu D-Team 530 5:42:08 0:39:41 1:26:28 1:52:35 1:34:21 0:09:03

Leg 1: Rapid Ascent Ocean Swim & Beach Run - 1.9km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Naantali Marshall 0:29:47
2 Deanna Blegg 0:31:40
3 Olivia Cottrill 0:32:17
4 Sarah Butler 0:32:23
5 Kelli Van de Water 0:32:23

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Pete Kerr 0:27:14
2 Scott Prosser 0:27:36
3 Tristan Read 0:27:54
4 Robert Gordon 0:27:56
5 Guy Andrews 0:28:03

Leg 2: Shotz Ocean Paddle - 13km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Wendy Reynjes 1:19:58
2 Sonia Grundy 1:23:11
3 Lisa Wadling 1:23:14
4 Jen Mickle 1:25:38
5 Deanna Blegg 1:27:40

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Robert Pomie 1:08:03
2 Ivor Morgan 1:08:25
3 Grant Suckling 1:09:46
4 Mark Rantall 1:09:56
5 Troy Wuttke 1:09:58

pairs - female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Sharon Dilly & Belinda Ryan 1:49:21

pairs - male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Simon Wylie & David McDonald 1:21:50
2 Mark Slykhuis & Jack Slykhuis 1:26:54
3 Richard Vandenberg & Tim Vandenberg 1:31:52
4 Rohan Creed & Travis Greening 1:32:07
5 Gary Simondson & Owen Sullivan 1:33:28

Leg 3: Parks Victoria Trail Run - 15km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Deanna Blegg 1:22:06
2 Tash Key 1:22:53
3 Kim Beckinsale 1:27:15
4 Peri Gray 1:30:38
5 Katy Thomas 1:31:12

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Brett Coleman 1:09:25
2 Damien Angus 1:10:14
3 John Polson 1:10:20
4 Jarad Kohlar 1:10:45
5 Ross Hopkins 1:11:46

Leg 4: Tanita Mountain Bike - 24km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Joanne King 1:13:12
2 Jessica Douglas 1:15:47
3 Deanna Blegg 1:19:15
4 Melinda Jackson 1:23:21
5 Kim Beckinsale 1:26:54

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Andrew Fellows 0:57:55
2 Grant Suckling 1:00:20
3 Gary Wearmouth 1:02:02
4 Nick Carter 1:05:32
5 Darren Harris 1:06:04

Leg 5: Rapid Ascent Team Beach - 1.5km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Deanna Blegg 0:05:56
2 Deirdre Kelly 0:06:01
3 Peri Gray 0:06:19
4 Del Lloyd 0:06:37
5 Emma Weitnauer 0:06:43

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Ian Franzke 0:05:09
2 Paul McKenzie 0:05:20
3 Reece Stephens 0:05:22
4 Tandem 0:05:33
5 Matt Clark 0:05:37

mixed

Gen
Plc
Name Leg time
1 The Funky Chickens 0:06:12
2 Triathlon & Multisport Magazine 0:06:14
3 SSSB 0:06:27
4 Maximus 0:06:29
5 AOL All Stars 0:06:32