Results summary

Anaconda Adventure Race, Lorne Surfcoast, VIC, 6th December 2009 - Results Summary

Individual

Open (18-39) female

Cat
Plc
Name Bib Time RA
Swim
Rapid Ascent
Paddle
Keen
Run
Raceworx
MTB
Rapid Ascent
Beach Run
1 Skye Taylor 107 5:08:32 0:36:37 1:15:57 1:34:51 1:34:46 0:06:20
2 Peri Gray 112 5:20:49 0:33:00 1:28:31 1:34:59 1:38:13 0:06:05
3 Del Lloyd 113 5:20:56 0:35:01 1:33:51 1:35:54 1:30:13 0:05:56

Veteran (40-49) female

Cat
Plc
Name Bib Time RA
Swim
Rapid Ascent
Paddle
Keen
Run
Raceworx
MTB
Rapid Ascent
Beach Run
1 Kim Beckinsale 105 5:04:22 0:35:03 1:24:43 1:36:30 1:21:42 0:06:23
2 Su Pretto 159 5:32:50 0:40:03 1:28:00 1:38:48 1:38:32 0:07:26
3 Jan Leverton 158 6:16:14 0:53:42 1:34:40 1:53:57 1:46:09 0:07:45

Junior (Under 18) male

Cat
Plc
Name Bib Time RA
Swim
Rapid Ascent
Paddle
Keen
Run
Raceworx
MTB
Rapid Ascent
Beach Run
1 Cassidy Redden 103 6:14:05 0:35:47 1:29:16 1:38:16 2:22:20 0:08:25

Open (18-39) male

Cat
Plc
Name Bib Time RA
Swim
Rapid Ascent
Paddle
Keen
Run
Raceworx
MTB
Rapid Ascent
Beach Run
1 Grant Suckling 2 3:57:32 0:31:21 1:05:16 1:13:33 1:02:10 0:05:11
2 Sean O'Neill 1 3:58:03 0:27:46 1:11:14 1:07:41 1:06:18 0:05:03
3 Chad Meek 6 4:14:47 0:35:15 1:07:46 1:13:11 1:13:17 0:05:17

Veteran (40-49) male

Cat
Plc
Name Bib Time RA
Swim
Rapid Ascent
Paddle
Keen
Run
Raceworx
MTB
Rapid Ascent
Beach Run
1 Darren Clarke 198 4:26:46 0:39:44 1:10:26 1:20:30 1:10:01 0:06:04
2 Tom Crebbin 147 4:36:49 0:31:33 1:14:20 1:29:13 1:14:52 0:06:51
3 David McDonald 131 4:45:20 0:34:47 1:14:54 1:25:29 1:23:24 0:06:45

Vintage (50+) male

Cat
Plc
Name Bib Time RA
Swim
Rapid Ascent
Paddle
Keen
Run
Raceworx
MTB
Rapid Ascent
Beach Run
1 Bill Whalley 162 5:20:43 0:41:41 1:25:04 1:32:36 1:35:35 0:05:47
2 Rowan Neerhut 163 5:23:00 0:35:36 1:26:31 1:40:50 1:32:31 0:07:31
3 Roger Butorac 167 5:38:36 0:34:09 1:36:56 1:42:08 1:38:00 0:07:23

Pairs

Pairs

Cat
Plc
Name Bib Time RA
Swim
Rapid Ascent
Paddle
Keen
Run
Raceworx
MTB
Rapid Ascent
Beach Run
1 Travis Greening & Rohan Creed 187 4:46:31 0:35:24 1:19:02 1:29:19 1:16:00 0:06:45
2 Tony Freijah & Wes Enticott 188 4:53:22 0:32:01 1:12:23 1:29:54 1:31:11 0:07:52
3 James Wallis & Mark Rantell 178 5:16:08 0:38:02 1:05:49 1:30:17 1:53:13 0:08:46

Teams

Open team of 2

Cat
Plc
Name Bib Time RA
Swim
Rapid Ascent
Paddle
Keen
Run
Raceworx
MTB
Rapid Ascent
Beach Run
1 AdventureRace.com.au 384 4:41:16 0:36:08 1:14:17 1:30:48 1:14:11 0:05:51
2 Shididin 395 4:43:03 0:45:47 1:18:33 1:14:03 1:17:42 0:06:57
3 There arn't any sheep in mongolia 398 4:47:06 0:30:29 1:07:04 1:38:09 1:23:01 0:08:22

Veteran team of 2

Cat
Plc
Name Bib Time RA
Swim
Rapid Ascent
Paddle
Keen
Run
Raceworx
MTB
Rapid Ascent
Beach Run
1 Lost 434 4:48:56 0:31:56 1:22:00 1:25:44 1:22:22 0:06:53
2 The Sloggers 437 5:40:01 0:33:50 1:33:35 1:38:38 1:46:09 0:07:48
3 Chris & Pete 432 5:57:23 0:47:18 1:27:12 1:46:29 1:48:20 0:08:03

Female team

Cat
Plc
Name Bib Time RA
Swim
Rapid Ascent
Paddle
Keen
Run
Raceworx
MTB
Rapid Ascent
Beach Run
1 Bright Sparks 365 4:39:15 0:31:44 1:21:39 1:19:52 1:19:12 0:06:47
2 Emjoer 367 4:44:06 0:32:11 1:13:16 1:39:48 1:12:00 0:06:50
3 Team Xanadu 375 5:15:39 0:33:54 1:25:16 1:40:39 1:27:42 0:08:07

Junior team

Cat
Plc
Name Bib Time RA
Swim
Rapid Ascent
Paddle
Keen
Run
Raceworx
MTB
Rapid Ascent
Beach Run
1 Two and a half men 383 4:12:12 0:26:28 1:08:25 1:11:40 1:18:10 0:07:28
2 Super Flaming Tiger Dragon 379 4:35:21 0:28:13 1:10:33 1:35:53 1:13:40 0:07:01
3 Lonsdale-Barwon Heads Junior Anacondas 378 5:52:37 0:44:24 1:40:23 1:50:50 1:29:27 0:07:33

Male team

Cat
Plc
Name Bib Time RA
Swim
Rapid Ascent
Paddle
Keen
Run
Raceworx
MTB
Rapid Ascent
Beach Run
1 Cotton On 215 3:47:45 0:26:13 1:01:48 1:14:44 0:59:46 0:05:13
2 Nawiju 246 3:49:45 0:26:59 1:07:53 1:00:46 1:06:54 0:07:12
3 Outlaw Paddling 251 3:51:33 0:27:09 1:03:28 1:17:37 0:57:30 0:05:48

Mixed team

Cat
Plc
Name Bib Time RA
Swim
Rapid Ascent
Paddle
Keen
Run
Raceworx
MTB
Rapid Ascent
Beach Run
1 The Funky Chickens 350 3:59:28 0:32:46 1:05:40 1:13:20 1:01:18 0:06:23
2 Tim Hurry And Jump 356 4:30:26 0:27:15 1:15:58 1:34:45 1:06:13 0:06:14
3 Ocean Boys and Mountain Girl 313 4:32:49 0:28:07 1:06:45 1:29:18 1:22:41 0:05:57

Veteran team

Cat
Plc
Name Bib Time RA
Swim
Rapid Ascent
Paddle
Keen
Run
Raceworx
MTB
Rapid Ascent
Beach Run
1 TEAM SOVEREIGN HILL 427 4:02:38 0:29:11 1:07:52 1:11:16 1:07:33 0:06:45
2 Ballaratians 402 4:16:20 0:33:27 1:12:13 1:14:49 1:09:06 0:06:44
3 Such is life 423 4:22:30 0:35:59 1:12:01 1:18:53 1:09:34 0:06:02

Corporate Teams

Corporate Female Team

Cat
Plc
Name Bib Time RA
Swim
Rapid Ascent
Paddle
Keen
Run
Raceworx
MTB
Rapid Ascent
Beach Run
1 Woolly Woofters 438 6:20:03 0:40:24 1:50:38 1:57:49 1:41:53 0:09:18

Corporate Male Team

Cat
Plc
Name Bib Time RA
Swim
Rapid Ascent
Paddle
Keen
Run
Raceworx
MTB
Rapid Ascent
Beach Run
1 MLMC 448 4:13:12 0:35:40 1:08:27 1:15:44 1:06:29 0:06:52
2 St John of God's Warriors 452 4:27:19 0:29:51 1:19:54 1:19:46 1:11:44 0:06:04
3 Allied Stealth 439 4:39:49 0:27:20 1:15:20 1:29:40 1:19:17 0:08:12

Corporate Mixed Team

Cat
Plc
Name Bib Time RA
Swim
Rapid Ascent
Paddle
Keen
Run
Raceworx
MTB
Rapid Ascent
Beach Run
1 Gong Bangers 477 4:24:15 0:29:38 1:12:53 1:19:54 1:15:49 0:06:00
2 Le Crusty Old Sac 446 4:52:51 0:36:42 1:18:31 1:32:06 1:18:27 0:07:04
3 To The Power of Extreme 463 5:00:20 0:38:59 1:06:36 1:57:43 1:09:59 0:07:02

Leg 1: Rapid Ascent Ocean Swim & Beach Run - 1.9km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Madeleine Smith 0:28:18
2 Kelli Van de Water 0:30:06
3 Tameka Day 0:30:34
4 Kerry White 0:31:44
5 Jo King 0:32:11

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Sam Hume 0:26:13
2 Joel Simondson 0:26:28
3 Luke Bell 0:26:58
4 Will Penney 0:26:59
5 Tristan Read 0:27:02

Leg 2: Rapid Ascent Ocean Paddle - 13km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Emily Wilmoth 1:13:16
2 Sonia Grundy 1:13:42
3 Clare Beach 1:15:11
4 Skye Taylor 1:15:57
5 Jacinta O'Neill 1:21:39

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Ivor Morgan 1:01:48
2 Tim Altam 1:03:28
3 Adam McKane 1:04:20
4 Peter Foster 1:04:51
5 Grant Suckling 1:05:16

pairs - female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Deanna Blegg & Sharon Dilly 1:24:02

pairs - male

Gen
Plc
Name Leg time
1 James Wallis & Mark Rantell 1:05:49
2 Tony Freijah & Wes Enticott 1:12:23
3 David Burke & Paul Jepson 1:18:57
4 Travis Greening & Rohan Creed 1:19:02
5 Brett Infanti & Rhys Collins 1:20:38

Leg 3: Keen Coasteer/Trail Run - 15km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Kathryn Ewels 1:18:59
2 Natasha Key 1:19:52
3 Liz Williams 1:24:29
4 Nicole Lynch 1:25:44
5 Linda Wylie 1:29:18

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Charlie Barham 0:54:15
2 Julian Spence 1:00:46
3 Angus McCollam 1:01:30
4 Andrew Collier 1:05:15
5 Sean O'Neill 1:07:41

Leg 4: Raceworx Mountain Bike - 24km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Judith Arndt 1:06:13
2 Jo King 1:12:00
3 Leah Rogers 1:15:49
4 Melinda Jackson 1:19:12
5 Kim Beckinsale 1:21:42

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Mat Gray 0:57:30
2 Luke Haines 0:59:46
3 Dustin Dever 1:01:18
4 Grant Suckling 1:02:10
5 Adriano Vincento 1:02:54

Leg 5: Team Beach Run - 1.5km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Del Lloyd 0:05:56
2 Peri Gray 0:06:05
3 Skye Taylor 0:06:20
4 Kim Beckinsale 0:06:23
5 Bright Sparks 0:06:47

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Sean O'Neill 0:05:03
2 Luke Bell 0:05:04
3 Grant Suckling 0:05:11
4 Cotton On 0:05:13
5 Chad Meek 0:05:17

mixed

Gen
Plc
Name Leg time
1 Ocean Boys and Mountain Girl 0:05:57
2 Gong Bangers 0:06:00
3 Tim Hurry And Jump 0:06:14
4 Team Surfview 0:06:17
5 The Funky Chickens 0:06:23