Results summary

Anaconda Adventure Race, Lorne Surfcoast, VIC, 7th December 2008 - Results Summary

Individual

Open (18-39) female

Cat
Plc
Name Bib Time Zoot
Swim
Finn
Paddle
Keen
Run
Tanita
MTB
Tourism Vic
Beach Run
1 Deanna Blegg 102 5:11:12 0:36:13 1:31:53 1:32:06 1:25:22 0:05:38
2 Christie Sym 101 5:12:00 0:39:25 1:26:26 1:38:46 1:21:37 0:05:46
3 Wendy Wilson 104 5:39:54 0:39:35 1:23:29 1:49:22 1:41:00 0:06:28

Veteran (40-49) female

Cat
Plc
Name Bib Time Zoot
Swim
Finn
Paddle
Keen
Run
Tanita
MTB
Tourism Vic
Beach Run
1 Kim Beckinsale 176 5:38:06 0:40:32 1:45:24 1:38:02 1:28:37 0:05:31
2 Sharon Dilly 175 6:12:42 0:45:24 1:44:35 1:55:28 1:40:15 0:07:00
3 Su Pretto 173 6:15:07 0:49:44 1:45:58 1:53:10 1:39:11 0:07:04

Junior (Under 18) male

Cat
Plc
Name Bib Time Zoot
Swim
Finn
Paddle
Keen
Run
Tanita
MTB
Tourism Vic
Beach Run
1 Taylor O'Keeffe 115 6:22:34 0:48:03 1:45:39 1:51:33 1:49:48 0:07:31

Open (18-39) male

Cat
Plc
Name Bib Time Zoot
Swim
Finn
Paddle
Keen
Run
Tanita
MTB
Tourism Vic
Beach Run
1 Richard Ussher 1 4:13:21 0:33:16 1:13:56 1:19:20 1:02:09 0:04:40
2 Jarad Kohlar 2 4:17:57 0:37:22 1:15:37 1:15:29 1:04:24 0:05:05
3 Tristan Read 5 4:28:56 0:30:13 1:16:34 1:27:20 1:09:26 0:05:23

Veteran (40-49) male

Cat
Plc
Name Bib Time Zoot
Swim
Finn
Paddle
Keen
Run
Tanita
MTB
Tourism Vic
Beach Run
1 Simon Manson 131 4:50:04 0:34:27 1:22:07 1:28:16 1:19:42 0:05:32
2 Bruce Dunlop 130 5:22:36 0:40:42 1:22:31 1:44:31 1:28:51 0:06:01
3 David McDonald 123 5:25:15 0:41:16 1:22:49 1:38:33 1:36:20 0:06:17

Vintage (50+) male

Cat
Plc
Name Bib Time Zoot
Swim
Finn
Paddle
Keen
Run
Tanita
MTB
Tourism Vic
Beach Run
1 Bruce Straw 183 6:16:15 0:42:29 1:35:35 2:07:33 1:43:27 0:07:11
2 Greg Bow 179 6:40:27 0:43:51 1:50:11 2:03:32 1:54:06 0:08:47
3 Russell Middleton 679 6:53:12 0:57:04 1:51:50 1:55:12 2:00:01 0:09:05

Pairs

Pairs

Cat
Plc
Name Bib Time Zoot
Swim
Finn
Paddle
Keen
Run
Tanita
MTB
Tourism Vic
Beach Run
1 Tony Freijah & Wes Enticott 210 5:20:00 0:36:42 1:21:30 1:40:19 1:34:32 0:06:57
2 Travis Greening & Rohan Creed 211 5:32:17 0:37:32 1:44:48 1:35:46 1:27:08 0:07:03
3 David Leggo & Derek Leggo 203 6:02:00 0:55:51 1:37:11 1:42:22 1:39:48 0:06:48

Teams

Female team

Cat
Plc
Name Bib Time Zoot
Swim
Finn
Paddle
Keen
Run
Tanita
MTB
Tourism Vic
Beach Run
1 The Grinners 433 4:52:54 0:34:35 1:31:46 1:27:51 1:12:19 0:06:23
2 The Challengers 431 5:22:43 0:33:43 1:36:40 1:45:47 1:20:31 0:06:02
3 Beach Bums 422 5:27:07 0:37:02 1:27:35 1:45:07 1:32:09 0:05:14

Junior team

Cat
Plc
Name Bib Time Zoot
Swim
Finn
Paddle
Keen
Run
Tanita
MTB
Tourism Vic
Beach Run
1 Yamsters 555 5:21:31 0:33:14 1:19:08 1:37:27 1:44:58 0:06:44
2 MotherJUCkers 552 5:38:29 0:36:42 1:50:38 1:39:47 1:25:12 0:06:10
3 Junior Giants 551 6:35:42 0:31:35 1:36:18 2:58:00 1:22:30 0:07:19

Male team

Cat
Plc
Name Bib Time Zoot
Swim
Finn
Paddle
Keen
Run
Tanita
MTB
Tourism Vic
Beach Run
1 Amamax Recovery Custard 304 4:03:21 0:29:50 1:09:34 1:20:14 0:58:32 0:05:11
2 Bioeffectives 404 4:05:42 0:30:04 1:09:15 1:12:29 1:07:53 0:06:01
3 COGG 313 4:14:51 0:32:12 1:13:15 1:23:35 0:59:33 0:06:16

Mixed team

Cat
Plc
Name Bib Time Zoot
Swim
Finn
Paddle
Keen
Run
Tanita
MTB
Tourism Vic
Beach Run
1 The Funky Chickens 497 4:19:39 0:37:51 1:16:33 1:16:04 1:03:41 0:05:30
2 Adventuresportnz.com 445 4:43:24 0:34:12 1:19:03 1:26:35 1:18:00 0:05:34
3 All mixed up 446 4:53:14 0:36:44 1:36:55 1:28:13 1:06:07 0:05:15

Veteran team

Cat
Plc
Name Bib Time Zoot
Swim
Finn
Paddle
Keen
Run
Tanita
MTB
Tourism Vic
Beach Run
1 Sovereign Hill Ballarat 548 4:16:17 0:32:59 1:16:24 1:12:01 1:08:56 0:05:57
2 Two Old 545 4:45:07 0:32:13 1:21:01 1:24:04 1:21:08 0:06:41
3 Geelong City Motors 527 4:46:31 0:32:14 1:21:34 1:20:09 1:25:30 0:07:04

Corporate Teams

Corporate Female Team

Cat
Plc
Name Bib Time Zoot
Swim
Finn
Paddle
Keen
Run
Tanita
MTB
Tourism Vic
Beach Run
1 ICU Woolly Woofters 681 7:10:25 0:48:05 2:08:16 2:16:11 1:50:03 0:07:50
2 Quatro A's 682 7:27:35 0:48:53 2:05:14 2:25:24 1:58:37 0:09:27

Corporate Male Team

Cat
Plc
Name Bib Time Zoot
Swim
Finn
Paddle
Keen
Run
Tanita
MTB
Tourism Vic
Beach Run
1 Excellence Afoot 608 4:18:30 0:33:09 1:25:17 1:16:03 0:59:11 0:04:50
2 Quiksilver 1 616 4:34:34 0:33:31 1:16:48 1:22:26 1:15:55 0:05:54
3 St John of God's Warriors 621 4:42:19 0:34:28 1:34:19 1:16:12 1:11:20 0:06:00

Corporate Mixed Team

Cat
Plc
Name Bib Time Zoot
Swim
Finn
Paddle
Keen
Run
Tanita
MTB
Tourism Vic
Beach Run
1 M&MS Team 659 4:17:26 0:31:48 1:24:39 1:17:18 0:58:01 0:05:40
2 Surfview Builders 663 4:53:09 0:34:51 1:21:34 1:31:41 1:18:55 0:06:08
3 Force-ome 651 4:53:27 0:37:35 1:12:29 1:40:12 1:17:39 0:05:32

Leg 1: Zoot Ocean Swim & Beach Run - 1.9km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Kirsty Holmes 0:33:04
2 Madeleine Smith 0:33:19
3 Cheryl Boness 0:33:43
4 Holly Burton 0:33:52
5 Kerry White 0:34:35

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Jake Nicholson 0:29:50
2 Hayden Rydberg 0:30:01
3 Luke Harper 0:30:04
4 Tristan Read 0:30:13
5 Scotty Hargreaves 0:31:26

pairs - mixed

Gen
Plc
Name Leg time
1 Andrew Wolstencroft & Geraldine Millard 0:51:39
2 Rebecca Bailey & Glenn Sykes 0:58:27
3 Jan Leverton & Andrew Connolly 0:59:01
4 Emily Clark & Rob Dalton 1:08:01

Leg 2: Finn Kayaks Ocean Paddle - 14.5km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Kirsty Holmes 1:19:35
2 Sonia Grundy 1:21:34
3 Emily Bews 1:22:39
4 Wendy Wilson 1:23:29
5 Allison Mitchell 1:24:39

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Tim Altman 1:09:15
2 David Provan 1:09:34
3 Chris Berting 1:09:40
4 Brodie Baker 1:12:29
5 Stephen Parker 1:13:15

pairs - male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Nick Woodward & James Wallis 1:14:35
2 Tony Freijah & Wes Enticott 1:21:30
3 David Burke & Paul Jepson 1:29:58
4 Brett Infanti & Rhys Collins 1:36:44
5 David Leggo & Derek Leggo 1:37:11

pairs - mixed

Gen
Plc
Name Leg time
1 Emily Clark & Rob Dalton 1:31:38
2 Jan Leverton & Andrew Connolly 1:40:45
3 Andrew Wolstencroft & Geraldine Millard 1:46:49
4 Rebecca Bailey & Glenn Sykes 2:00:29

Leg 3: Keen Coasteer/Trail Run - 16km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Kathryn Ewels 1:23:09
2 Elina Ussher 1:26:35
3 Natasha Key 1:27:51
4 Deanna Blegg 1:32:06
5 Nicole Lynch 1:32:36

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Maurice Prendergast 1:12:01
2 Liam Delaney 1:12:29
3 Jarad Kohlar 1:15:29
4 Tim Fryer 1:16:03
5 Ross Hopkins 1:16:04

pairs - mixed

Gen
Plc
Name Leg time
1 Andrew Wolstencroft & Geraldine Millard 1:56:01
2 Rebecca Bailey & Glenn Sykes 2:12:18
3 Emily Clark & Rob Dalton 2:19:05
4 Jan Leverton & Andrew Connolly 2:22:21

Leg 4: Tanita Mountain Bike - 24km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Judith Arndt 1:06:07
2 Emma Coulson 1:12:19
3 Elina Ussher 1:18:00
4 Jacquie Lovett 1:20:30
5 Joanne King 1:20:31

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Phill Orr 0:58:01
2 James Kennedy 0:58:32
3 Ashley Hayat 0:59:11
4 Daryl Burns 0:59:33
5 Richard Ussher 1:02:09

pairs - mixed

Gen
Plc
Name Leg time
1 Andrew Wolstencroft & Geraldine Millard 1:50:47
2 Rebecca Bailey & Glenn Sykes 2:04:50
3 Jan Leverton & Andrew Connolly 2:32:23
4 Emily Clark & Rob Dalton 2:47:42

Leg 5: Team Beach Run - 1.5km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Beach Bums 0:05:14
2 Kim Beckinsale 0:05:31
3 Deanna Blegg 0:05:38
4 Christie Sym 0:05:46
5 The Challengers 0:06:02

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Richard Ussher 0:04:40
2 Excellence Afoot 0:04:50
3 John Kent 0:04:55
4 Sam Hume 0:04:59
5 Ian Franzke 0:05:03

mixed

Gen
Plc
Name Leg time
1 Kathryn & Rob 0:05:13
2 All mixed up 0:05:15
3 Ocean Boy/Mountain Girl 0:05:28
4 The Funky Chickens 0:05:30
5 Force-ome 0:05:32