Results summary


 

Kona Odyssey Mountain Bike Marathon, 16th February 2013 - Results Summary

male

male Under 18

Cat
Plc
Name Bib Time King/ Queen
Mtn
Haydens Track descents Shotz Super Loop Yaugher Rd and Lake Eliz Red Carpet
Descent
W Forrest
Trails
1 Kyle Rickard 810 5:35:58 0:56:20 0:49:52 1:41:45 1:01:29 0:13:57 0:52:35
2 Jack Allison 40 5:36:02 0:56:54 0:50:50 1:38:12 0:58:41 0:15:30 0:55:55
3 Carl Moloney 503 5:58:21 1:06:41 0:57:45 1:50:17 0:52:08 0:14:49 0:56:41

male Open (18-39)

Cat
Plc
Name Bib Time King/ Queen
Mtn
Haydens Track descents Shotz Super Loop Yaugher Rd and Lake Eliz Red Carpet
Descent
W Forrest
Trails
1 Chris Jongewaard 1 4:19:19 0:48:27 0:40:36 1:20:51 0:36:57 0:10:43 0:41:45
2 Adrian Jackson 2 4:19:40 0:49:49 0:40:46 1:21:46 0:35:55 0:10:37 0:40:47
3 Paul van der Ploeg 825 4:22:14 0:49:50 0:40:45 1:21:46 0:36:13 0:10:47 0:42:53

male Veteran (40-49)

Cat
Plc
Name Bib Time King/ Queen
Mtn
Haydens Track descents Shotz Super Loop Yaugher Rd and Lake Eliz Red Carpet
Descent
W Forrest
Trails
1 Damien Jones 379 4:49:51 0:52:16 0:45:16 1:30:58 0:40:52 0:12:37 0:47:52
2 Russell Edgar 209 5:02:14 0:54:50 0:47:08 1:34:31 0:42:58 0:13:02 0:49:45
3 Peter Casey 782 5:04:34 0:55:13 0:48:24 1:35:30 0:42:05 0:12:59 0:50:23

male Vintage (50-59)

Cat
Plc
Name Bib Time King/ Queen
Mtn
Haydens Track descents Shotz Super Loop Yaugher Rd and Lake Eliz Red Carpet
Descent
W Forrest
Trails
1 Hans Dielacher 193 5:24:53 0:59:23 0:51:53 1:39:52 0:46:45 0:13:40 0:53:20
2 Peter Telford 691 5:27:51 0:58:36 0:51:46 1:42:15 0:46:30 0:14:16 0:54:28
3 John Allison 41 5:33:04 0:58:32 0:52:11 1:43:26 0:47:48 0:14:32 0:56:35

male Master (60+)

Cat
Plc
Name Bib Time King/ Queen
Mtn
Haydens Track descents Shotz Super Loop Yaugher Rd and Lake Eliz Red Carpet
Descent
W Forrest
Trails
1 guy falla 220 5:40:21 1:04:22 0:55:24 1:46:46 0:44:27 0:15:26 0:53:56
2 Kerry Ryan 612 6:12:14 1:06:50 0:58:38 1:53:03 0:53:42 0:16:24 1:03:37
3 Brian Scarborough 625 6:24:59 1:09:48 1:00:32 1:59:57 0:58:14 0:15:25 1:01:03

female

female Open (18-39)

Cat
Plc
Name Bib Time King/ Queen
Mtn
Haydens Track descents Shotz Super Loop Yaugher Rd and Lake Eliz Red Carpet
Descent
W Forrest
Trails
1 renata bucher 1005 5:13:35 1:01:19 0:49:28 1:37:00 0:43:46 0:12:42 0:49:20
2 Peta Mullens 1001 5:14:34 1:01:26 0:49:22 1:36:56 0:44:41 0:12:30 0:49:39
3 Rebecca Locke 1009 5:32:57 1:03:42 0:54:38 1:42:02 0:45:23 0:14:48 0:52:24

female Veteran (40-49)

Cat
Plc
Name Bib Time King/ Queen
Mtn
Haydens Track descents Shotz Super Loop Yaugher Rd and Lake Eliz Red Carpet
Descent
W Forrest
Trails
1 Amity McSwan 1010 5:45:59 1:08:06 0:56:22 1:43:31 0:48:26 0:14:09 0:55:25
2 Jessica Douglas 1006 5:50:20 1:06:48 0:54:02 1:44:56 0:54:09 0:15:42 0:54:43
3 Libby Adamson 31 6:27:56 1:12:02 1:07:35 2:00:59 0:51:36 0:17:12 0:58:32

female Vintage (50-59)

Cat
Plc
Name Bib Time King/ Queen
Mtn
Haydens Track descents Shotz Super Loop Yaugher Rd and Lake Eliz Red Carpet
Descent
W Forrest
Trails
1 Carolyn Jackson 796 6:58:24 1:18:21 1:06:29 2:05:50 1:04:30 0:17:14 1:06:00
2 Allison Hodge 333 8:18:07 1:27:12 1:18:23 2:41:11 1:06:53 0:21:14 1:23:14

Leg 1: King/Queen the Mountain - 21km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Jenny fay 1:00:54
2 renata bucher 1:01:19
3 Peta Mullens 1:01:26
4 Rebecca Locke 1:03:42
5 Naomi Hansen 1:03:45

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Chris Jongewaard 0:48:27
2 Ben Mather 0:49:48
3 Adrian Jackson 0:49:49
4 Shaun Lewis 0:49:49
5 Paul van der Ploeg 0:49:50

Leg 2: Haydens Track descents - 17km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Peta Mullens 0:49:22
2 renata bucher 0:49:28
3 Jessica Douglas 0:54:02
4 Naomi Williams 0:54:36
5 Naomi Hansen 0:54:37

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Chris Jongewaard 0:40:36
2 Paul van der Ploeg 0:40:45
3 Adrian Jackson 0:40:46
4 Ben Mather 0:40:47
5 Andrew Fellows 0:41:59

Leg 3: Shotz Super Loop - 26km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Peta Mullens 1:36:56
2 renata bucher 1:37:00
3 Rebecca Locke 1:42:02
4 Naomi Williams 1:42:32
5 Amity McSwan 1:43:31

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Chris Jongewaard 1:20:51
2 Adrian Jackson 1:21:46
3 Paul van der Ploeg 1:21:46
4 Sam Chancellor 1:24:58
5 jason english 1:25:16

Leg 4: Yaugher Rd and Lake Eliz - 13km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 renata bucher 0:43:46
2 Peta Mullens 0:44:41
3 Rebecca Locke 0:45:23
4 Sarah Riley 0:46:31
5 Naomi Hansen 0:47:16

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Adrian Jackson 0:35:55
2 Murray Spink 0:36:04
3 Luke Fetch 0:36:06
4 Paul van der Ploeg 0:36:13
5 jason english 0:36:14

Leg 5: Red Carpet Timed Descent - 5km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Peta Mullens 0:12:30
2 renata bucher 0:12:42
3 Anne Symes 0:13:50
4 Sarah Riley 0:14:08
5 Amity McSwan 0:14:09

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Adrian Jackson 0:10:37
2 Chris Jongewaard 0:10:43
3 Paul van der Ploeg 0:10:47
4 Mark Tupalski 0:11:01
5 Shaun Lewis 0:11:02

Leg 6: West Forrest Trails - 18km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 renata bucher 0:49:20
2 Peta Mullens 0:49:39
3 Karen Hill 0:51:30
4 Rebecca Locke 0:52:24
5 Naomi Hansen 0:52:36

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Richard Breuer 0:15:13
2 Gavin Bryant 0:24:30
3 Colin McGill 0:38:04
4 Adrian Jackson 0:40:47
5 Shaun Lewis 0:41:13