Results summary


 

Giant Odyssey Mountain Bike Marathon - Results Summary

female

Female Prime (18-29)

Cat
Plc
Name Bib Time King/ Queen
Mtn
Haydens Track descents Shotz Super Loop Yaugher Rd and Lake Eliz Red Carpet
Descent
W Forrest
Trails
1 Terri Rhodes 102 5:47:03 1:07:01 0:55:13 1:46:03 0:51:33 0:13:48 0:53:25
2 Anna Puckridge 540 6:45:26 1:19:07 1:03:07 2:03:11 0:58:07 0:16:01 1:05:53

Female Veteran (30-39)

Cat
Plc
Name Bib Time King/ Queen
Mtn
Haydens Track descents Shotz Super Loop Yaugher Rd and Lake Eliz Red Carpet
Descent
W Forrest
Trails
1 Rebecca Locke 104 5:23:51 1:02:46 0:50:35 1:38:39 0:43:17 0:13:40 0:54:54
2 Jo Bennett 108 5:40:29 1:04:46 0:54:55 1:44:46 0:48:51 0:14:21 0:52:50
3 Naomi Williams 105 5:43:46 1:04:51 0:54:18 1:43:38 0:51:38 0:13:45 0:55:36

Female Master (40-49)

Cat
Plc
Name Bib Time King/ Queen
Mtn
Haydens Track descents Shotz Super Loop Yaugher Rd and Lake Eliz Red Carpet
Descent
W Forrest
Trails
1 Jessica Douglas 101 5:48:39 1:07:07 0:56:34 1:44:34 0:52:22 0:13:58 0:54:04
2 Naomi Hansen 103 5:49:28 1:04:44 0:55:34 1:46:55 0:50:23 0:15:30 0:56:22
3 Amity McSwan 107 6:00:43 1:08:06 0:56:30 1:48:45 0:53:30 0:14:12 0:59:40

Female Vintage (50-59)

Cat
Plc
Name Bib Time King/ Queen
Mtn
Haydens Track descents Shotz Super Loop Yaugher Rd and Lake Eliz Red Carpet
Descent
W Forrest
Trails
1 Nicky Stone 563 8:06:08 1:23:40 1:20:45 2:20:39 1:03:51 0:21:53 1:35:20

male

Male Junior (Under 18)

Cat
Plc
Name Bib Time King/ Queen
Mtn
Haydens Track descents Shotz Super Loop Yaugher Rd and Lake Eliz Red Carpet
Descent
W Forrest
Trails
1 Michael Denton 529 5:22:23 0:58:54 0:52:07 1:38:31 0:46:53 0:13:03 0:52:55
2 Hayden Muir 531 6:43:35 1:07:54 1:02:53 2:03:17 0:57:44 0:17:43 1:14:04

Male Prime (18-29)

Cat
Plc
Name Bib Time King/ Queen
Mtn
Haydens Track descents Shotz Super Loop Yaugher Rd and Lake Eliz Red Carpet
Descent
W Forrest
Trails
1 Sam Chancellor 5 4:32:53 0:53:10 0:43:43 1:24:40 0:37:50 0:10:53 0:42:37
2 Nick Morgan 47 4:46:25 0:54:09 0:46:19 1:28:10 0:41:31 0:11:31 0:44:45
3 Tom Goddard 66 4:58:33 0:55:02 0:46:00 1:31:06 0:42:33 0:13:04 0:50:48

Male Veteran (30-39)

Cat
Plc
Name Bib Time King/ Queen
Mtn
Haydens Track descents Shotz Super Loop Yaugher Rd and Lake Eliz Red Carpet
Descent
W Forrest
Trails
1 Chris Jongewaard 1 4:27:19 0:51:12 0:41:30 1:22:08 0:39:04 0:10:52 0:42:33
2 Shaun Lewis 2 4:32:32 0:51:51 0:43:13 1:24:06 0:37:51 0:10:37 0:44:54
2 Adrian Jackson 3 4:32:32 0:51:56 0:43:11 1:24:11 0:37:43 0:10:40 0:44:51

Male Master (40-49)

Cat
Plc
Name Bib Time King/ Queen
Mtn
Haydens Track descents Shotz Super Loop Yaugher Rd and Lake Eliz Red Carpet
Descent
W Forrest
Trails
1 James Downing 6 4:39:51 0:52:33 0:44:44 1:26:30 0:39:29 0:11:53 0:44:42
2 Scott Nicholas 453 4:49:40 0:54:50 0:47:10 1:30:05 0:39:04 0:12:26 0:46:05
3 Simon Knowles 19 5:01:14 0:56:04 0:46:55 1:35:21 0:42:00 0:12:42 0:48:12

Male Vintage (50-59)

Cat
Plc
Name Bib Time King/ Queen
Mtn
Haydens Track descents Shotz Super Loop Yaugher Rd and Lake Eliz Red Carpet
Descent
W Forrest
Trails
1 Garry James 520 5:15:10 0:57:52 0:52:39 1:37:47 0:42:19 0:13:13 0:51:20
2 Tim McGrath 513 5:23:36 0:57:09 0:49:49 1:40:29 0:44:33 0:14:48 0:56:48
3 Mark Mex 521 5:32:17 1:00:40 0:51:50 1:42:27 0:49:08 0:13:35 0:54:37

Male Grand Master (60+)

Cat
Plc
Name Bib Time King/ Queen
Mtn
Haydens Track descents Shotz Super Loop Yaugher Rd and Lake Eliz Red Carpet
Descent
W Forrest
Trails
1 guy falla 71 5:39:12 1:01:42 0:56:42 1:50:32 0:43:06 0:14:10 0:53:00
2 Bruce Wood 526 5:59:54 1:03:59 0:54:40 1:51:18 0:54:37 0:14:59 1:00:21
3 Robert Rhodes 524 6:01:34 1:08:12 0:58:25 1:50:44 0:52:49 0:14:14 0:57:10

Leg 1: King/Queen the Mountain - 21km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Rebecca Locke 1:02:46
2 Naomi Hansen 1:04:44
3 Cristy Henderson 1:04:45
4 Jo Bennett 1:04:46
5 Naomi Williams 1:04:51

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Chris Jongewaard 0:51:12
2 Shaun Lewis 0:51:51
3 Ben Mather 0:51:54
4 Adrian Jackson 0:51:56
5 James Downing 0:52:33

Leg 2: Haydens Track descents - 17km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Rebecca Locke 0:50:35
2 Naomi Williams 0:54:18
3 Jo Bennett 0:54:55
4 Terri Rhodes 0:55:13
5 Naomi Hansen 0:55:34

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Chris Jongewaard 0:41:30
2 Adrian Jackson 0:43:11
3 Shaun Lewis 0:43:13
4 Ben Mather 0:43:16
5 Sam Chancellor 0:43:43

Leg 3: Shotz Super Loop - 26km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Rebecca Locke 1:38:39
2 Naomi Williams 1:43:38
3 Jessica Douglas 1:44:34
4 Jo Bennett 1:44:46
5 Terri Rhodes 1:46:03

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Lance Houlihan 1:17:13
2 Chris Jongewaard 1:22:08
3 Shaun Lewis 1:24:06
4 Adrian Jackson 1:24:11
5 Sam Chancellor 1:24:40

Leg 4: Yaugher Rd and Lake Eliz - 13km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Rebecca Locke 0:43:17
2 Jo Bennett 0:48:51
3 Naomi Hansen 0:50:23
4 Terri Rhodes 0:51:33
5 Naomi Williams 0:51:38

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Adrian Jackson 0:37:43
2 Sam Chancellor 0:37:50
3 Shaun Lewis 0:37:51
4 Chris Jongewaard 0:39:04
4 Scott Nicholas 0:39:04

Leg 5: Red Carpet Timed Descent - 5km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Rebecca Locke 0:13:40
2 Naomi Williams 0:13:45
3 Terri Rhodes 0:13:48
4 Jessica Douglas 0:13:58
5 Amity McSwan 0:14:12

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Shaun Lewis 0:10:37
2 Adrian Jackson 0:10:40
3 Chris Jongewaard 0:10:52
4 Sam Chancellor 0:10:53
5 Scott Chancellor 0:11:27

Leg 6: West Forrest Trails - 18km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Jo Bennett 0:52:50
2 Terri Rhodes 0:53:25
3 Jessica Douglas 0:54:04
4 Rebecca Locke 0:54:54
5 Naomi Williams 0:55:36

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Kieran Boyle 0:19:09
2 Anthony Di Battista 0:22:10
3 Chris Jongewaard 0:42:33
4 Sam Chancellor 0:42:37
5 Brad Clarke 0:43:56