Results summary

Act-Belong-Commit Augusta Adventure Festival, WA, 3rd November 2013 - Results Summary

Individual

Individual male - Open (18-39)

Cat
Plc
Name Bib Time Coastal
Run
Ocean
Swim
Ocean
Paddle
Endura
MTB
Team
Run
1 braden currie 7 3:28:51 0:48:35 0:30:12 0:46:56 1:10:54 0:12:14
2 Dougal Allan 2 3:38:39 0:52:47 0:38:19 0:45:51 1:08:07 0:13:35
3 Matt Duncan 8 3:50:11 0:55:09 0:33:33 0:46:28 1:21:16 0:13:45
1 James Little 86 4:59:21 1:05:20 0:47:24 1:02:10 1:43:36 0:20:51

Pairs

Pairs

Cat
Plc
Name Bib Time Coastal
Run
Ocean
Swim
Ocean
Paddle
Endura
MTB
Team
Run
1 Smart Arnold B Team 218 4:31:04 1:09:57 0:43:57 0:50:09 1:28:06 0:18:55
2 Provence Brothers 215 4:37:42 1:00:21 0:44:03 1:15:46 1:23:14 0:14:18
3 Downie Angliss 206 4:57:39 1:07:11 0:48:26 1:01:45 1:42:19 0:17:58

Teams

Junior team of 2

Cat
Plc
Name Bib Time Coastal
Run
Ocean
Swim
Ocean
Paddle
Endura
MTB
Team
Run
1 Rampaging Reece and Juggernaut Jordan 378 3:48:54 1:07:40 0:33:27 0:45:20 1:06:54 0:15:33
2 B Boys 152 6:08:56 1:15:54 0:42:29 1:11:03 2:08:52 0:50:38

Prime team of 2

Cat
Plc
Name Bib Time Coastal
Run
Ocean
Swim
Ocean
Paddle
Endura
MTB
Team
Run
1 Hewitt and Mozel 407 3:39:06 0:59:27 0:27:35 0:40:11 1:18:16 0:13:37
2 Stu&Gary 432 3:51:17 1:02:19 0:26:56 0:43:45 1:23:37 0:14:40
3 Toominatricks 445 4:00:37 0:59:25 0:35:25 0:54:03 1:15:57 0:15:47

Veteran team of 2

Cat
Plc
Name Bib Time Coastal
Run
Ocean
Swim
Ocean
Paddle
Endura
MTB
Team
Run
1 Bring it on 456 4:18:05 1:06:48 0:31:45 0:53:52 1:29:19 0:16:21
2 Steincolt 477 4:30:46 1:12:13 0:38:26 0:53:04 1:27:47 0:19:16
3 The Seal & the Llama 485 4:31:35 1:12:12 0:41:13 0:55:47 1:25:55 0:16:28

Team of 3 or 4 - Female

Cat
Plc
Name Bib Time Coastal
Run
Ocean
Swim
Ocean
Paddle
Endura
MTB
Team
Run
1 TBC 512 4:27:53 1:17:57 0:36:17 0:48:02 1:27:36 0:18:01
2 Beirne It Up 498 4:34:56 1:07:39 0:31:26 1:01:57 1:34:15 0:19:39
3 490 5:05:02 1:12:52 0:51:31 1:05:46 1:35:16 0:19:37

Team of 3 or 4 - Male

Cat
Plc
Name Bib Time Coastal
Run
Ocean
Swim
Ocean
Paddle
Endura
MTB
Team
Run
1 Team Crank'n Cycles 606 3:34:10 0:57:28 0:29:03 0:43:45 1:09:26 0:14:28
2 Handsome Idiots 556 3:46:50 1:01:37 0:29:57 0:42:35 1:16:11 0:16:30
3 Team Mauritius 608 3:47:39 0:59:12 0:27:50 0:44:39 1:20:40 0:15:18

Team of 3 or 4 - Mixed

Cat
Plc
Name Bib Time Coastal
Run
Ocean
Swim
Ocean
Paddle
Endura
MTB
Team
Run
1 GoingPro 679 4:04:16 0:59:22 0:32:58 0:48:50 1:23:03 0:20:03
2 Unbreakables 762 4:13:37 1:04:09 0:45:20 0:52:20 1:15:47 0:16:01
3 521 4:14:32 1:00:40 0:37:50 0:49:31 1:29:02 0:17:29

Veteran Team of 3 or 4

Cat
Plc
Name Bib Time Coastal
Run
Ocean
Swim
Ocean
Paddle
Endura
MTB
Team
Run
1 Roaring Forties 589 3:47:29 0:56:53 0:29:31 0:44:09 1:21:27 0:15:29
2 KD CYCLES 564 3:55:22 1:04:32 0:34:45 0:47:41 1:13:34 0:14:50
3 Overduegites 583 4:08:35 1:00:58 0:31:26 0:53:18 1:24:32 0:18:21

Team of 4 - Junior

Cat
Plc
Name Bib Time Coastal
Run
Ocean
Swim
Ocean
Paddle
Endura
MTB
Team
Run
1 8 Deadly Shins 772 4:07:34 1:08:24 0:27:17 1:00:21 1:15:52 0:15:40
2 AC Rowers 773 4:29:42 1:08:36 0:40:06 0:57:35 1:27:14 0:16:11
3 4 Tonks 771 4:59:34 1:08:36 0:50:53 1:08:30 1:33:09 0:18:26

Leg 1: 12.5km Coastal Run - 12.5km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Jess Simson 1:01:46
2 Ariarn Huston 1:02:48
3 Janine Barrow 1:03:47
4 Claire Claire 1:05:14
5 Janet Smith 1:07:39

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 braden currie 0:48:35
2 Greg Fraser 0:51:02
2 Alan Miller 0:51:02
4 Dougal Allan 0:52:47
5 Luke Osborne 0:53:53

Leg 2: 1.5km Funky Trunks Ocean Swim - 1.5km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Emily Chetwin 0:29:20
2 Charlotte O'Beirne 0:31:26
3 Natalie Dreibergs 0:32:58
4 Renee De Voogd 0:33:17
5 Jessica Reynolds 0:33:47

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Stuart Reside 0:26:56
2 Joshua Maurice 0:26:58
3 Luke Taylor 0:27:17
4 Benjamin Hewitt 0:27:35
5 Stephen Kernutt 0:27:40

Leg 3: 8km Think Kayak WA Inlet & Ocean Paddle - 8km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Ruth Highman 0:48:02
2 Tricia Gilbert 0:52:00
3 Amanda Lee 0:53:48
4 Kylie Broad 0:54:25
5 Jane Swarbreck 0:54:52

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Peter Farmer 0:20:26
2 Andrew Mozel 0:40:11
3 Dan Humble 0:40:31
4 Joshua Maurice 0:42:29
5 Andrew Crothers 0:42:35

Leg 4: 32km Endura Mountain Bike - 32km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Odette Eccles 1:00:43
2 Jess Simson 1:20:27
3 James Stephenson 1:21:27
4 Kelly Cadeau 1:27:36
5 Jane Swarbreck 1:30:26

male

Leg 5: 2.5km MargaretRiver.com Team Run - 2.5km

Gen
Plc
Name Leg time
1 Reece Tucknott 1:06:54
2 Jean-Charles Dumas 1:07:08
3 Dougal Allan 1:08:07
4 Erik Mellegers 1:09:26
5 Damian Thomson 1:10:42
1 0:12:14
2 0:12:50
3 0:13:35
4 Hewitt and Mozel 0:13:37
5 0:13:40