Sign Up

Results summary

Giant Odyssey Mountain Bike Festival, VIC - Results Summary

female

Female Prime (18-29)

Cat
Plc
Name Bib Time King/ Queen
Mtn
Haydens Track descents Shotz Super Loop Yaugher Rd and Lake Eliz Red Carpet
Descent
W Forrest
Trails
1 Peta Mullens 102 5:14:53 1:12:12 0:35:57 1:36:13 0:48:12 0:12:27 0:49:52
2 Karen Hill 430 5:29:02 1:18:12 0:41:36 1:42:28 0:45:40 0:12:37 0:48:29
3 Terri Rhodes 109 5:38:52 1:16:18 0:39:56 1:43:10 0:51:53 0:14:42 0:52:53

Female Veteran (30-39)

Cat
Plc
Name Bib Time King/ Queen
Mtn
Haydens Track descents Shotz Super Loop Yaugher Rd and Lake Eliz Red Carpet
Descent
W Forrest
Trails
1 Jenni King 106 5:13:33 1:14:14 0:38:25 1:36:11 0:45:09 0:11:56 0:47:38
2 JENNY FAY 103 5:17:44 1:12:27 0:40:33 1:36:04 0:44:32 0:13:41 0:50:27
3 Rebecca Locke 101 5:23:22 1:14:28 0:39:34 1:38:39 0:45:30 0:13:15 0:51:56

Female Master (40-49)

Cat
Plc
Name Bib Time King/ Queen
Mtn
Haydens Track descents Shotz Super Loop Yaugher Rd and Lake Eliz Red Carpet
Descent
W Forrest
Trails
1 Jessica Douglas 107 6:00:29 1:24:55 0:45:08 1:47:21 0:53:30 0:13:34 0:56:01
2 Marcelle Mangan 118 8:21:43 1:40:39 0:59:19 2:54:46 1:06:29 0:18:19 1:22:11

Female Vintage (50-59)

Cat
Plc
Name Bib Time King/ Queen
Mtn
Haydens Track descents Shotz Super Loop Yaugher Rd and Lake Eliz Red Carpet
Descent
W Forrest
Trails
1 Wendy Stevenson 365 6:26:35 1:23:01 0:53:31 1:57:03 0:54:21 0:16:44 1:01:55
2 Allison Hodge 119 7:54:04 1:44:12 1:00:30 2:23:47 1:08:03 0:19:40 1:17:52

male

Male Junior (Under 18)

Cat
Plc
Name Bib Time King/ Queen
Mtn
Haydens Track descents Shotz Super Loop Yaugher Rd and Lake Eliz Red Carpet
Descent
W Forrest
Trails
1 Michael Denton 294 5:03:30 1:05:39 0:36:24 1:34:22 0:45:15 0:12:43 0:49:07
2 Hayden Muir 293 5:45:54 1:15:27 0:44:00 1:46:50 0:53:17 0:14:18 0:52:02

Male Prime (18-29)

Cat
Plc
Name Bib Time King/ Queen
Mtn
Haydens Track descents Shotz Super Loop Yaugher Rd and Lake Eliz Red Carpet
Descent
W Forrest
Trails
1 Mark Tupalski 3 4:26:43 1:00:58 0:31:52 1:25:22 0:35:20 0:11:00 0:42:11
2 Tom Goddard 37 4:35:46 1:02:27 0:32:40 1:22:57 0:40:57 0:11:47 0:44:58
3 Kyle Ward 10 4:36:23 1:00:57 0:31:52 1:25:22 0:42:56 0:13:05 0:42:11

Male Veteran (30-39)

Cat
Plc
Name Bib Time King/ Queen
Mtn
Haydens Track descents Shotz Super Loop Yaugher Rd and Lake Eliz Red Carpet
Descent
W Forrest
Trails
1 Chris Jongewaard 1 4:20:39 1:00:42 0:30:11 1:20:30 0:36:58 0:10:19 0:41:59
2 Tobias Lestrell 6 4:29:23 1:01:57 0:32:31 1:23:35 0:36:28 0:11:22 0:43:30
3 Rohin Adams 344 4:30:52 1:02:25 0:32:40 1:23:01 0:37:51 0:11:35 0:43:20

Male Master (40-49)

Cat
Plc
Name Bib Time King/ Queen
Mtn
Haydens Track descents Shotz Super Loop Yaugher Rd and Lake Eliz Red Carpet
Descent
W Forrest
Trails
1 James Downing 4 4:38:30 1:03:50 0:34:32 1:25:57 0:38:07 0:11:51 0:44:13
2 Scott Nicholas 11 4:46:49 1:05:30 0:35:23 1:32:07 0:38:58 0:12:25 0:42:26
3 Richard Wilkinson 405 4:51:15 1:05:13 0:34:41 1:30:41 0:42:37 0:12:26 0:45:37

Male Vintage (50-59)

Cat
Plc
Name Bib Time King/ Queen
Mtn
Haydens Track descents Shotz Super Loop Yaugher Rd and Lake Eliz Red Carpet
Descent
W Forrest
Trails
1 Philip Anderson 256 5:13:58 1:06:07 0:38:16 1:41:33 0:45:22 0:13:19 0:49:21
2 Tim McGrath 267 5:23:26 1:09:07 0:38:53 1:41:24 0:45:22 0:17:22 0:51:18
3 Matt Sanderson 271 5:30:59 1:13:13 0:40:40 1:41:46 0:47:11 0:14:07 0:54:02

Male Grand Master (60+)

Cat
Plc
Name Bib Time King/ Queen
Mtn
Haydens Track descents Shotz Super Loop Yaugher Rd and Lake Eliz Red Carpet
Descent
W Forrest
Trails
1 guy falla 360 5:34:49 1:13:40 0:42:54 1:42:27 0:46:35 0:14:14 0:54:59
2 Brian Scarborough 286 6:17:06 1:26:26 0:48:43 1:49:03 0:54:36 0:15:24 1:02:54
3 Nicholas Hughes 285 7:14:52 1:27:17 0:50:46 2:08:06 1:10:11 0:19:42 1:18:50

Leg 1: King/Queen the Mountain - 21km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Peta Mullens 1:12:12
2 JENNY FAY 1:12:27
3 Jenni King 1:14:14
4 Rebecca Locke 1:14:28
5 Terri Rhodes 1:16:18

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Chris Jongewaard 1:00:42
2 Ben Mather 1:00:55
3 Kyle Ward 1:00:57
3 Chris Hamilton 1:00:57
5 Mark Tupalski 1:00:58

Leg 2: Haydens Track descents - 17km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Peta Mullens 0:35:57
2 Jenni King 0:38:25
3 Rebecca Locke 0:39:34
4 Terri Rhodes 0:39:56
5 JENNY FAY 0:40:33

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Chris Jongewaard 0:30:11
2 Mark Tupalski 0:31:52
2 Kyle Ward 0:31:52
4 Chris Hamilton 0:31:53
5 Ben Mather 0:32:26

Leg 3: Shotz Super Loop - 26km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 JENNY FAY 1:36:04
2 Jenni King 1:36:11
3 Peta Mullens 1:36:13
4 Rebecca Locke 1:38:39
5 Naomi Williams 1:40:40

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Nick kelly 0:00:00
1 Philip Avery 0:00:00
3 Chris Jongewaard 1:20:30
4 Tom Goddard 1:22:57
5 Rohin Adams 1:23:01

Leg 4: Yaugher Rd and Lake Eliz - 13km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Jacqui Slack 0:43:01
2 JENNY FAY 0:44:32
3 Jenni King 0:45:09
4 Rebecca Locke 0:45:30
5 Karen Hill 0:45:40

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Mark Tupalski 0:35:20
2 Ben Mather 0:36:21
3 Tobias Lestrell 0:36:28
4 Chris Jongewaard 0:36:58
5 Rohin Adams 0:37:51

Leg 5: Red Carpet Timed Descent - 5km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Jenni King 0:11:56
2 Peta Mullens 0:12:27
3 Karen Hill 0:12:37
4 Rebecca Locke 0:13:15
5 Jacqui Slack 0:13:20

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Chris Jongewaard 0:10:19
2 Mark Tupalski 0:11:00
3 Tasman Nankervis 0:11:02
4 Brad Clarke 0:11:19
5 Tobias Lestrell 0:11:22

Leg 6: West Forrest Trails - 18km

female

Gen
Plc
Name Leg time
1 Jenni King 0:47:38
2 Karen Hill 0:48:29
3 Peta Mullens 0:49:52
4 JENNY FAY 0:50:27
5 Rebecca Locke 0:51:56

male

Gen
Plc
Name Leg time
1 Chris Jongewaard 0:41:59
2 Mark Tupalski 0:42:11
2 Kyle Ward 0:42:11
4 Scott Nicholas (SS) 0:42:26
5 Murray Spink 0:42:35